n11 Müşteri Hizmetleri Hattı

n11 müşteri hizmetleri hattı

n11 Müşteri Hizmetleri Hattı, aradığınız her ne olursa olsun n11‘de kolayca bulabilirsiniz. Çok fazla kullanıcısı olan ve ürünlerinizi kolayca satabileceğiniz n11.com internet aracılığı ile işletmelerden tüketiciye satış hizmetleri sunmaktadır.

Hemen hemen tüm kategorilerden ürünlere kolaylıkla erişebileceğiniz n11.com‘a şikayet başvuruları, ürün alımında yardım ya da herhangi bir işleminiz için 0850 ile başlayan ücretsiz hattını arayabilir istediğiniz her no olursa olsun karşınıza çıkacak olan müşteri temsilcisine danışabilirsiniz.

Sizlere vereceğimiz n11 müşteri hizmetleri hattı ile kolaylıkla n11 müşteri temsilcisine bağlanabilir ve tüm işlemlerinizi halledebilirsiniz.

n11 Sarıyer adresi: Reşitpaşa Mah. İ.T.Ü. Teknokent ARI 3 No:4/A-3 İç Kapı No:8-9 Sarıyer, İstanbul

n11 Müşteri hizmetleri hattı: 0850 333 00 11 

“n11 Müşteri Hizmetleri Hattı” için 2 yorum

  1. N11 den çok alışveriş işlemi yaptım. Henüz daha n11 müşteri hizmetlerine ihtiyaç duymadım, umarım da duymam. Sorunsuz işimi hallediyorum. Eğer ki duyarsam bu numara aklımın ucunda bulunsun bari..

    1. Umarız sorunsuz alışverişler gerçekliştermeye devam edersiniz ama bir gün gerek duyarsanız web sitemizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yorumunuz için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir